
Zhubnout nebo ztloustnout pro lepší golf?
8 března, 2021V dnešní době je moderní cvičení a dobrá fyzická kondice. Obecně lze říci, že dnešní sport je pro mladé a vysportované. Ale jak je to u golfu? Můžeme se podívat na Johna Dalyho nebo Patricka Reeda, kteří nevypadají úplně jako vrcholoví sportovci a přesto hrají golf skvěle.
Je tak otázka, jestli vysportovaná postava Tigera Woodse nebo některých dalších, kteří vypadají skoro jako kulturisti, pomůže k lepším výsledkům či nikoli. Vzpomínáme si, jak před nedávnem oznámil Brison Dechambeau, že ztloustnul proto, aby dostal míček z odpaliště do větší vzdálenosti a měl tak dostatek hmotnosti proto, aby to dokázal.
Vzpomínám si, že kdysi se snažil zhubnout například Colin Montgomerie, který bohužel díky tomu, že odebral z hmotnosti zhruba 10 kg, ztratil švih a musel znovu přibrat na původní váhu. Dá se tedy říci, že každý člověk má nějakou svou ideální váhu a tu je třeba si držet. Rozhodně se nemusí stát, že při změně hmotnosti se vám golf zlepší nebo naopak zhorší.
Je třeba si držet svou obvyklou váhu a do toho se snažit cvičit, abyste měli pružné tělo a dostatek fyzické síly, abyste co nejlépe švihali. Pamatuji si například Alberta Tombu, který měl přes 100 kilogramů, a přesto dokázal zaběhnout 100metrovou vzdálenost za neuvěřitelný čas 11.3 vteřin. Tento lyžař tak byl sice výjimkou, ale v golfu to platí stejně. Kdybyste viděli, jak se John Daly i přes svou váhu dokáže pohybovat a jaký rozsah pohybu má, tak byste se mu možná ani se vysportovanou fyzickou kondicí nevyrovnali.
Jde tedy především o pružnost těla a rozsah pohybu u jednotlivých končetin. Například neustálým sezením u počítače, v autě či kdekoli jinde si v ramenou zmenšujete rotační rozsah, který je velice důležitý pro správný nápřah. A tak můžeme pokračovat do nekonečna. Tedy je třeba denně alespoň 10 minut cvičit golfové cviky pro lepší pohybový aparát a uvidíte, jak se vám váš golf zlepší, aniž byste museli přemýšlet o změně hmotnosti.
Image by Fifaliana Joy from Pixabay