The Masters: Caddy vám bude přidělen!

The Masters: Caddy vám bude přidělen!

1 dubna, 2022 0 Od GolfMonitor Redakce

The Masters: Caddy vám bude přidělen!

 

Možná se to zdá jako nesmysl, ale tuto větu mohli hráči slyšet v letech 1934-1982 na turnaji Masters v Augustě National. Nathaniel „Iron Man“ Avery, Tommy „Burnt Biscuits“ Bennett či Willie „Cementery“ Perteet byli ti, kteří hráčům nosili hole.

Ano, opravdu bylo pravidlo, které zakazovalo hráčům přivést si svého vlastního caddy. Byl to spoluzakladatel Augusta National Clifford Roberts, který toto pravidlo prosazoval celých padesát let. Až po jeho smrti v roce 1977 se ledy trochu hnuly na základě žádostí hráčů, kteří chtěli u sebe mít své vlastní nosiče holí a v roce 1982 byli vyslyšeni.

V těchto letech začala být práce nosiče holí daleko více profesionalizovaná a hráči využívali služeb pouze jednoho caddy, který byl nedílnou součástí jejich hry. Do té doby však i na mnoha turnajích kromě The Masters, byla povinnost vzít si nosiče holí, který byl přidělen klubem. Dělo se tak například na turnajích Western Open, kde chtěl klub podpořit mladé na zdejší univerzitě díky programu pro nosiče holí.  O něco dříve v roce 1975 byli povoleni osobní caddy na turnajích PGA Championship, British Open a následně i na U. S. Open.

Přečíst nyní  Tipy na zimní golf

O tématice nosiče holí na Augustě napsal knihu Ward Clayton „Men on the Bag: The Caddies of Augusta National“. Rozhodně zajímavé čtení pro někoho, komu přijde, že nosič holí je jen něco jako sluha pro hráče.

V dnešní době je profesionální caddy neodmyslitelnou součástí golfisty na profesionálních turnajích. Caddy nemá za úkol nosit jen hole, ale mnoho dalších důležitých činností. Navíc by měl fungovat i jako dobrý psycholog a podpora pro hráče. Někteří hráči si bez svého caddy nedovedou hru ani představit. Je to velký pomocník a opravdový profík. Navíc často jsou nosiči holí i skvělí golfisté. Nejde jen o někoho, kdo si přišel za pár stovek udělat brigádu na golfovém hřišti.