Kolik grýnů v regulaci byste měli za kolo trefit?

Kolik grýnů v regulaci byste měli za kolo trefit?

10 listopadu, 2021 0 Od GolfMonitor Redakce

 

Určitě jste někdy viděli v televizi statistiky, které nám ukazují mnoho hodnot. Z toho jedna je velice důležitá i pro amatérské golfisty. A tím je počet zasažených grýnů v regulaci (grýn v regulaci znamená, trefit grýn předepsanou ranou. Tedy na paru 3 již první, na paru 4 druhou a na paru 5 třetí).

Světoví profesionálové mají procento zasažených grýnů i přes 70%. To je skvělý výkon a běžně se tito hráči pohybují kolem 12-16 zasažených grýnů za jedno kolo. To znamená, že většina golfu se v podstatě odehrává na grýnu.

Ale jak je to s amatérskými golfisty? Tam záleží také na úrovni hendikepu, kterým hráč disponuje. Pokud jste dobrý golfista, který má HCP kolem nuly, tak je třeba dosáhnout téměř 60% zasažených grýnů, abyste byli schopni dosáhnout výsledku kolem paru.

vyšším HCP samozřejmě procento rapidně klesá a běžný golfista s HCP 25 tak má zhruba 16% zasažených grýnů podle statistiky USGA. To znamená, že byste měli trefit alespoň dva grýny. Tato statistika je velice důležitá stejně jako počet patů, zachráněných bunkerů či procento scramblingu (příhra a pat). Tyto statistiky můžete sledovat na některých aplikacích pro mobilní telefon, abyste je nemuseli vypisovat ručně, a aplikace vám procento vypočítá klidně za celou sezónu. Použít tak můžete například aplikace GolfShot či The Grint, které vám statistiky samy spočítají.

Přečíst nyní  European Tour se mění na DP World Tour