Jak začínal golf v České republice

Jak začínal golf v České republice

14 listopadu, 2021 0 Od GolfMonitor Redakce

Jak začínal golf v České republice

 

Golf v České republice slaví letos 90 let organizované činnosti. Golf se však v Čechách hrál mnohem dříve, než vnikla organizace. Golfová hřiště jsou zde od přelomu 19. a 20. století. Centrem golfu byly v té době hlavně západní Čechy.

Prvním golfovým hřištěm byl v Gejzír parku v Karlových Varech, kde se hrálo již v roce 1904. Ovšem netrvalo dlouho a hřiště se stěhovalo po necelých třiceti letech do obce Olšová Vrata, kde je dodnes. Dokončeno bylo v roce 1932 a v podstatě mělo stejnou podobu, jako má dnes.

V roce 1905 bylo otevřeno golfové hřiště v Mariánských Lázních. Byla to velká sláva, protože na otevření přijel dokonce král Edward VII. Do roku 1929 se v Mariánských lázních hrálo pouze na devíti jamkách. Ale v tomto roce již bylo vybudováno dalších devět jamek, které jsou zde k vidění prakticky dodnes. Pouze v roce 1978 se změnily dvě jamky, kde z tříparové dvojky vznikl pětipar a z patnácté tříparovky vznikla čtyřparovka.

Následně se začalo hrát také v Praze, kde v roce 1914 na svém pozemku vybudovala rodina Finghofferova první hřiště ve středních Čechách. Následně v roce 1926 vzniklo hřiště Golf Club Praha v Motole. Hřiště ale bylo na druhé straně údol, než jsme zvyklí dnes. Až v sedmdesátých letech vzniklo hřiště Motolské, které známe. Vzniklo také hřiště u obce Líšnice, kde bylo vybudováno devět jamek a bylo zde pořádáno mnoho zajímavých turnajů.

Následovala i hřiště více na východ od Prahy. V roce 1939/1940 vzniklo hřiště ve Svratce, která se dodnes může pyšnit bohatou historií. Ve stejných letech se dokonce hrálo v Piešťanech na Slovensku. Ale to bylo na dlouhé roky vše, co golf v ČR nabízel. Ani po válce se golf příliš nerozvíjel. K největšímu boomu došlo až po revoluci, kdy do dnešní doby vzniklo neuvěřitelných 106 golfových hřišť, které mají od 6 do 36 jamek.

Přečíst nyní  Lepší výsledky o pět úderů v roce 2023! Poradíme vám jak na to.